Detroit News All PSL/Metro — 1980s

Derrick Coleman 

Northern’s Derrick Coleman was a Detroit News All-Metro first-teamer in 1986 and a second-teamer in 1985. (Photo by NBA Hoops) 

 (Editor’s Note: Every attempt has been made to include accurate information on players, coaches, and teams. If you encounter any errors you have documented proof of, please contact one of us with that information.)

1989
First Team
Lorenzo OrrMichael Talley, Cooley; Lorenzo Orr, Pershing; Sean Prude, Finney; Willie Holiday, Cody; Jalen Rose, Southwestern; Coach Perry Watson, Southwestern
Second Team
Daniel Lyton, Cooley; Derrick Hall, Mackenzie; DeJuan Sewell, Pershing; LaJuan Bell, Cass; Derwin Good, Cooley
Third Team
VoShon Lenard, Southwestern; Rayvlon Croon, Highland Park; Carlos Rogers, Northwestern; Marco Britton, Redford; Greg Ingram, Murray-Wright
Honorable Mention
Kahlil Felder, Sean Rambus, Pershing; Jonathan Page, Kevin Dace, Denby; Arnold Wilson, Highland Park; Clarence Box, Southeastern; Darnell Murphy, Thomas Crawford, Northern; Robert Morgan, Redford; Kevin Hrobowski, Rodney Lightfoot, Cody; Willie Kelly, Central; Reggie Cash, Ronald Hopkins, Cooley; Andre Johnson, Marcus Ford, Finney; Maurice Davis, Cass; Rashe Reviere, DePorres; Garland Mance, Elton Carter, Southwestern; Gerald Craft, Western; Derrick Morrison, Derrick Alexander, Benedictine; Steve Branch, Murray-Wright; Mark Friday, Chadsey; Larry Borom, Mumford; Patrick Lacy, King; Andre Mitchell, East Catholic.
 
1988
First Team
Steve Hall, Cass Tech; Derrick Groce, Northern; Loren Clyburn, Southwestern; Tony Tolbert, Detroit DePorres; Rafeal Peterson, Cooley; Coach Herb Buckner, Finney
Second Team
James Hunter, Southwestern; Derrick Hall, Mackenzie; Dana Adams, Finney; Robert Elam, Central; Michael Talley, Cooley
Third Team
Carlos Lewis, Highland Park; Bob Dinges U of D; Willie Holiday, Cody; Daniel Lyton, Cooley; Mussana Evans, Henry Ford
Honorable Mention
DaJuane Anderson, Osborn; Darnell Murphy, Northern; Porter Smith, Redford; Clifford Roberson, Denby; Otis Evans, East Catholic; Derrick Alexander, Benedictine; Sean Prude, Andre Johnson, Finney; Kevin Williams, Mike Caston, Southwestern; Jeff Duley, Cody; Eric Clay, David Fluker, Mackenzie; Paul Friday, Chadsey; Denolius Burkes, Central; Sean Rambus, Kahlil Felder, Pershing; Joel Blankenship, Murray-Wright; Maurice Jackson, Ford; Bradley Cochran, Western; Calvin Mitchell, Kettering; Dwayne Cook, Southeastern; Louis Flowers, Maurice Davis, Cass Tech.

1987
First Team
Steve SmithSteve Smith, Pershing; Lyman DePriest, Highland Park; Anderson Hunt, Southwestern; Doug Smith, Mackenzie; Victor Alexander, Denby; Coach Ben Kelso, Cooley
Second Team
Lorenzo Neely, Northern; Earl Stark, Cooley; Doyle Callahan, Southwestern; Andre Sasser, Cody; Darnell Dickerson, King
Third Team
Ed Patterson, Pershing; McArthur Phenix, Western; Mark Brisker, Henry Ford; Johnny Woodson, Mackenzie; Daniel Lyton, Cooley
Honorable Mention
Steve WiseJose Lewis, Derrick Groce, Northern; Joe Marian, Chris Rollins, Mumford; Troy Childrey, Southeastern; Marcel Driver, Paris Canty, Pershing; Robert Johnson, Renaissance; Derrick Vinyard, Steve Wise, James Hunter, Southwestern; Titus Williams, Kevin Robertson, Finney; Steve Hall, Cass Tech; Erik Wilson, Henry Ford; Tyrone Worthy, Mackenzie; Dewon Blakeney, Demetrius Blakeney, Cody; William Campbell, Denby; Robert Elam, Central; Marion Irvin, Richard Gamble, East Catholic; Tony Tolbert, DePorres; Kelvin Smith, Northwestern; Rafael Petterson, Yamen Sanders, Cooley; Theron Walton, Chadsey; Derrick Newsom, Kettering.

1986
First Team
Derrick ColemanDerrick Coleman, Northern; Nathan Buntin, Murray-Wright; Tarence Wheeler, Southwestern; Willie Burton, Detroit DePorres; Lyman DePriest, Highland Park; Coach Harry Hairston, Northern
Second Team
Lee Coward, Murray-Wright; Greg Bent, Mackenzie; Johnny Williams, Northern; Bill Moore, Hamtramck; Darnell Dickerson, King
Third Team
Scott Nichols, Detroit DePorres; Doug Smith, Mackenzie; Robert Neely, Mumford; Anderson Hunt, Southwestern; Brandon “Bo” Neely, Detroit East Catholic
Honorable Mention
Connell Lewis, Cass; Willie Green, Central; Duan Tate, North¬western; McArthur Phenix, Western; James Lakes, Renaissance; Ladell DeJulius, Cliff Robertson, Denby; Jackie Jones, Derrick Jefferson, Willie Tucker, Anthony Hall, King; George Harris, Chris Wooley, DePorres; Lewis Acuff, Anthony Bell, Marlon Tinnon, East Catholic; Tyrone Freeman, Lenier Payton, Lem Jones, Highland Park; Derrick Vinyard, Doyle Callahan, Southwestern; Donald Buckley, Lorenzo Neely, Jose Lewis, Northern; Doug Blanchard, Johnny Woodson, Derek Williams, Mackenzie; Derrick Newsome, Darrick Walton, Kettering; Joe Blankenship, Murray-Wright; Daryl Brooks, Mumford; Joe Conley, Neil Zeigler, Cooley; Erik Wilson, Henry Ford; Jerome Taylor, Chadsey; Hosea Otis, Horatio Williams, Osborn; Rapheal Williams, Andre Sasser, Cody; Melvin Thomas, Southeastern; Titus Williams, Finney; Stacy Williams, Shon Sommerville, Detroit Benedictine; Mike Evans, U-D High; Dean Parker, James Stafford, Detroit St. Mary’s of Redford; Ramaar Franklin, Kenneth Jones, Detroit St. Hedwig; Reggie Watts, Detroit Lutheran West; Dave Smith, Detroit Servite; Martel Peguese, Detroit Holy Redeemer.
    

1985
First Team
Sam Sillmon, Southwestern; Curtis Kidd, Cooley; Nathan Buntin, Murray-Wright; Negele Knight, Detroit DePorres; Derrick Richmond, Mackenzie; Coach Ed Rachal, DePorres
Second Team
Darryl Spinks, Finney; Derrick Coleman, Northern; Richard Legreair, Northwestern; Johnny Slater Southwestern; Carl Brown, Renaissance
Third Team
Ted McCree, Mackenzie; Lee Coward, Murray-Wright; Rodney Heard, Cody; Darren Brown, Southeastern; Johnny Johnson, Southwestern
Honorable Mention
Anthony Bell, Lewis Acuff, Brandon Neely, East Catholic; Willie Burton, Scott Nichols, Ed Womack, DePorres; Odis Bellinger, Benedictine; Dennis Ross, Finney; Tarence Wheeler, Adrian Robards, Southwestern; Mario Pearson, Kevin Lucas, Derek Williams, Mackenzie; Theodis Pearson, Murray-Wright; Connell Lewis, Charles Page, Cass; Desmond Clifton, Moses Moss, Ben Kelso, Redford; Rodney Lewis, Ken Rice, Kettering; James Lakes, Renaissance; Willie Green, Central; Donnie Graham, Denby; Carlos Reynolds, Michael Barnett, Duan Tate, Northwestern; McArthur Phenix, Western; Donald Buckley, Douglas Gaston, Northern; Joe Conley, Paris McCurdy, Cooley; Jackie Jones, Lamont Brown, Darnell Dickerson, King; Dennis Crawford, Chadsey; Darryl Brooks, Mumford; William Taylor, Hugh Smith, Henry Ford; Ken Donaldson, Osborn; Glen Miller, Pershing; Phillip Cooper, Lyman DePriest, Roland Merchant, Highland Park; Gus Johnson, U of D.

1984
First Team
Clarence “Bill” Jones, Southwestern; Demetreus Gore, Chadsey; Glynn Blackwell, Highland Park; Duane Marcelis, Mackenzie; Negele Knight, Detroit DePorres; Coach Elbert Richmond, Mackenzie
Second Team
Richard Hunter, Western; Ricky Clark, Denby; Lenard Collins, Chadsey; Darrin Feiler, Southeastern; Johnny Slater, Southwestern
Third Team
Ben Morton, DePorres; Derrick Richmond, Mackenzie; Lynn Hardy, Cooley; Marvin “Tree” Branch, Murray-Wright; Shawnie Anderson, Central
Honorable Mention
Eric Matthews, Cass; Mario Pearson, Doug Blanchard, Mackenzie; Rodney Heard, Cody; Derek Williams, King; Daryl Clements, Anthony Bell, East Catholic; Clarence Jones, Delano Bevers, Cliff Peterson, Derrick Barden, Denby; Chauncey Scott, Sam Sillmon, Southwestern; Kevin Robinson, Northern; Curtis Kidd, Cooley; Mike Godbolt, Ken Rice, Kettering; Darren Brown, Roy Swift, Southeastern; Aaron Brown, Mumford; Greg Battle, Lakelvert Cosby, Highland Park; Caldin Rogers, Finney; Duan Tate, Northwestern; Mark White, Carl Brown, Renaissance; Lydell Lucas, Johnnie Bell, Ford; Victor Sharpe, Patrick Harris, Central; Lee Coward, Nathan Buntin, Murray-Wright.

1983
First Team
Antoine JoubertAntoine “Judge” Joubert, Southwestern; Demetreus Gore, Chadsey; Steve Beck, Southeastern; Tim Russell, Mackenzie; Robert Godbolt, Kettering; Coach Arnold Nevels, Kettering
Second Team
Clarence “Bill” Jones, Southwestern; Richard Hunter, Western; Derrick Kearney, Kettering; Glynn Blackwell, Highland Park; Vernon Carr, Cody
Third Team
Bob Johnson, Western; Bob Alexander, Kettering; Gerald Murray, Kettering; Grady Lowry, Cass Tech; Anthony Sands, Detroit East Catholic
Honorable Mention
Negele Knight, DePorres; Clayton Hendley, East Catholic; Jamie Davis, Southwestern; Kevin Ward, James Murray, Cass; Jeff Nolan, Southeastern; Eric Jackson, Henry Ford; Terry Payne, Kettering; Aaron Brown, Mumford; Melvin Hurst, Central; Cliff Peterson, Denby; Pat Franklin, Highland Park; Marvin Branch, Lee Coward, Murray-Wright; Michael Collins, Mackenzie; Kevin Tucker, Redford; Steve Williams, Henry Ford; Darwin Pollard, Finney; Derrick Beasley, Cody; Lynn Hardy, Cooley; Shawnie Anderson, Central; Franklin Jones, Northern; Mark Howard, William Feazell, Duane Marcelis, Mackenzie; Carl Brown, Renaissance; Ben Morton, DePorres.

1982
First Team
Antoine “Judge” Joubert, Southwestern; Anthony Watson, Cooley; Roy Tarpley, Cooley; Patrick Ford, Cass Tech; Renardo Brown, Highland Park; James “J.J.” Crawl, Highland Park; Joe Spicer, Northwestern; Steve Beck, Southeastern; Roy Dixon, Detroit DeLaSalle; Michael Llyod, Henry Ford
Second Team
John Askew, Highland Park; Gordon Bonaparte, Central; Eric Jackson, Henry Ford; Derrick Kearney, Kettering; Ken Luckett, Pershing; Alex Newell, Murray-Wright
Third Team
Brian Arnold, Southwestern; Aaron Brown, Mumford; Vernon Carr, Cody; Anthony Crews, Northern; Dale Foster, Detroit East Catholic; Demetreus Gore, Chadsey; Eric Stokes, Northwestern
Honorable Mention
Shawnie Anderson, Central; Lewis Ballard, Southeastern; James “Thin Man” Benford, King; Robert Godbolt, Kettering; Clayton Hadley, East Catholic; Mark Howard, Mackenzie; Richard Hunter, Western; George Jackson, Osborn; Gerald Johnson, Renaissance; Dave Lee, Pershing; Raheen Muhammad, Murray-Wright; Darwin Pollard, Finney; Pernell Ross, Mumford; Greg Simpson, Denby.

1981
First Team
Steve Beck, Southeastern; Percy Cooper, Highland Park; Patrick Ford, Cass Tech; Derrick Gervin, King; Anthony Grier, Detroit East Catholic; Alex Hall, Cooley; Anthony Miller, Redford; Leslie Rockymore, Southwestern; Kevin Roundfield, Mackenzie; Greg Washington, Western; Coach Perry Watson, Southwestern
Second Team
Carl Aaron, Denby; Renardo Brown, Highland Park; Willis Carter, Murray-Wright; Vince Giles, Henry Ford; Gilvanni Johnson, Northern; Antoine “Judge” Joubert, Southwestern; Eric Longmire, Mumford; Scott Perry, U of D
Third Team
Tommy Anderson, Northeastern; Terry Broughton, Kettering; Nate Fizer, Hamtramck; Eddie Gill, Cooley; Jerome Love, Osborn; James Ross, Detroit East Catholic; Joe Spicer, Northwestern
Honorable Mention
Derrick Beasley, Cody; Steve Benavides, Holy Redeemer; Wilbur Bush, Murray-Wright; Darryl Champion, Pershing; Charles Clary, Highland Park; Larry Goss, Western; James Johnson, Northeastern; Todd Laster, Chadsey; Ken Luckett, Pershing; Jimmy Martin, Mumford; Reginald Newson, Cody; Keith Taylor, Southwestern; Ethan Torrence, East Catholic; Terry Walton, Denby; Arvis Young, Ford.

1980
First Team
Willis Carter, Murray-Wright; Percy Cooper, Highland Park; Patrick Ford, Cass; Anthony Grier, Detroit East Catholic; Rodney Nealy, Central; Jim Newman, Detroit DeLaSalle; Gary Plummer, Osborn; Mark Scott, Henry Ford; Michael Thomas, Central; Dave Traylor, Mackenzie; Coach Winfield Henry, Central
Second Team
Keith Bond, Detroit Benedictine; Ricky Cantrell, Northern; Derrick Gervin, King; Garrett Grills, Kettering; Tyrone Jones, Southwestern; Kim Mathews, Mumford; Terry Brown, Detroit DePorres; Glenn Slappey, Hamtramck; John Scarber, Redford;George Winn, Cody
Third Team
Kevin WillisCarl Aaron, Denby; Fred Bryant, Chadsey; Alex Hall, Cooley; Myron Moss, Finney; Kevin Roundfield, Mackenzie; Robert Rose, Southeastern; Joe Opalewski, Hamtramck St. Florian; Greg Washington, Western; Kevin Willis, Pershing; Ed Womack, Northwestern
Honorable Mention
Philip Blevins, Central; Wilbert Bush, Northeastern; Terry Madison, Doug James, Murray-Wright; Dave Parse, DeLaSalle; Ed Howard, King; Leslie Rockymore, Southwestern; Brian Pollard, Chadsey; Lamar Ragland, James Ross, East Catholic; John Thomas, St. Andrews; Darryl Horton, Benedictine; Dwayne Rogers, Cass; Greg Martin, Cooley; William Kennedy, Kettering; Calvin Davenport, Western; Miles Davis, Servite; Victor Martin, Osborn; George Merriweather, Northwestern; Greg Simpson, Henry Ford.

No Comment

Comments are closed.