Detroit News All PSL/Metro — 1990s

Antonio Gates 

Before becoming an All-Pro tight end with the San Diego Chargers, Central’s Antonio Gates was a Detroit News All-Metro selection in 1997 and 1998. (AP Photo)

(Editor’s Note: Every attempt has been made to include accurate information on players, coaches, and teams. If you encounter any errors you have documented proof of, please contact one of us with that information.)

1999 
First Team
Jimmy TwymanWillie Green, Cooley; Rickey Paulding, Renaissance; James Thues, King; Aloysius Anagonye, Detroit DePorres; Jimmy Twyman, Central; Coach Benny White, King
Second Team
Javon Clark, Cass Tech; Michael Williams, City; Ricardo Thomas, C.M.A.; Sam Hopes, King; Arthur Johnson, Pershing
Third Team
Juron Mallett, Osborn; Rolando Todd, Finney; Martese Lee, Pershing; Mike Gardner, Cooley; Brynell Jones, Northern
Honorable Mention
Vince Alexander, Mike Jones, U of D; Mike Barnett, Pierre Green, Central; Ryan Bennett, Daron Mason, Curtis Morrow, Ricky Willis, Mackenzie; Micah Black, Joel Simpson, Southwestern; Marcus Bowen, Terrance Brown, Orlando Curry, Douglass; Anthony Carter, Southeastern; Javar Chavers, Finney; Terrance Coker, Jeremy Jones, Rogers; Chris Cooper, Highland Park; Tony Crawford, Clark Headen, Mumford; Omari Daniels, James Davis, Mark Maxwell, Murray-Wright; Darrel Evans, Wayne Redmond, Monte Tucker, Redford; Joe Hardaway, CMA; Morris Hall, Henry Ford; Darius Hollis, Cecil Hood, Neverson White, City; Husani Irwin, Benedictine; Andre Johnson, Yared Yearby, Crockett; Hurie Johnson, Cody; Jesse King, Kendall LeSure, Pershing; Kayotte Mabins, Northwestern; Steve Monroe, DeJuan Lowe, Nathaniel Wilson, Denby; LaShawn Moody, Kettering; Greg Paldo, Loyola; DeAndre Pitts, East Catholic; Yusef Sabree, Renaissance; Marc Sturdivant, Calvin Hughes, Jason Owens, DePorres; Sam Sutton, Chadsey; Eli Warren, Aaron Brock, Hamtramck; Tony White, Northern; Kelly Williams, King; Marlon Williamson, Cass Tech.


1998 
First Team
Terrell RiggsDelvar Barrett, Cooley; Antonio Gates, Central; Justin Hall, Mumford; Teremun Johnson, Detroit DePorres; Terrell Riggs, Finney; Coach Shaheed Saleem, City
Second Team
Aloysius Anagonye, Detroit DePorres; Dante Darling, Central; James Thues, King; Marlon Williamson, Cass Tech; Omar Zeigler, Redford
Third Team
Ed Dotson, Cooley; Romare Christian, Southeastern; Richard Bryant, Mackenzie; Michael Murry, Rogers; Hilton Napoleon, Cass Tech
Honorable Mention
Aaron Bell, Shadrick Canady, Southeastern; Kendrick Conrad, Lamar Bigsby, Northern; Shannon Brewster, Western; D. Bryant, Javon Clark, Cass Tech; Omari Daniels, DeJuan Brown, Murray-Wright; David Denham, DePorres; Michael Gardner, Willie Green, Cooley; Reggie Gardner, Holy Redeemer; Devin Gary, King; Jamal Harrison, Loyola; Earvin Johnson, Marcel Willis, Highland Park; Martese Lee, Cordell Maxwell, Trent Jones, Victor Tate, Pershing; Marcus Meadows, Clark Headen?, Mumford; Steve Monroe, Nathaniel Wilson, Denby; Anthony Moxley, Chadsey; Corey Robinson, Finney; Doug Rhodes, Laurence Hall, East Catholic; Glenn Sumter, Cody; Kahlil Taylor, Benedictine; Jimmy Twyman, Jermaine Gambrell, Central; Mike Ware, Southwestern; Eli Warren, Hamtramck; Jason Washington, Redford; Anthony Weaver, Northern; Darius Willis, Darius Belin, Mackenzie.

1997
Antonio GatesFirst Team
Sidney Mitchell, Denby; Terrell Riggs, Finney; DuJuan Williams, Pershing; Omar Zeigler, Redford; Antonio Gates, Central; Coach Rueben Washington, Denby
Second Team
Corey Robinson, Finney; Delvar Barrett, Cooley; Troy Mack, Northwestern; Brian Edwards, Mackenzie; Andrew Mitchell, Detroit East Catholic
Third Team
Lewis Acuff, Pershing; Ronald Dodson (Hearns), Denby; Teremun Johnson, Detroit DePorres; James Thues, King; Jason Davis, Murray-Wright
Honorable Mention
Michael Brooks, Ricardo Thomas, CMA; Robert Davis, Laron Griffin, Renaissance; Justin Hall, Mumford; Jeremy Jones, Rogers; Joe Jones, Henry Ford; Jason Prater, Donald DeFoe, Redford; DeShawn Woodhouse, Cooley; Julian Roper, Marlon Bradford, Western; David Carter, Southwestern; Darius Belin, Terrance Whitehead, Mackenzie; Renaldo Hill, Chadsey; Wilbert Jenkins, City; Reno Thompson, Cody; Terry Curtis, Finney; Spencer Frazier, Pershing; Kwon Smiley, Southeastern; Duane Williams, Toberi Jones, Denby; Ivory Williams, Kettering; Tyson Radney, Lamar Bigsby, Northern; DuJuan Brown, Murray-Wright; D. Bryant, Marlon Williamson, Cass Tech; Ed Carter, King; Dante Darling, Dwight Smith, Central; Bronson Nichols, Armelious Parker, Holy Redeemer, Jabari Hendricks, East Catholic; Tyrone Finnie, Loyola; Aloysius Anagonye, DePorres; Khalil Taylor, Benedictine; Cardenas Huffman, Hamtramck.

1996
First Team
Winfred WaltonChris Wilson, Cooley; Sylvester Dotson, Cooley; Winfred Walton, Pershing; Jason Poe, Pershing; Charles Lesure, Pershing; Coach Johnny Goston, Pershing
Second Team
LeQuient Lewis, Pershing; Sydney Mitchell, Denby; Corey Rabb, Northwestern; Terrell Riggs, Finney; Rod Wells, Redford
Third Team
Milus Jones, Detroit Holy Redeemer; Tymon Marshall, Detroit DePorres; Andrew Mitchell, Detroit East Catholic; Kevin Tate, Northern; Michael Willis, Frederick Douglass
Honorable Mention
Sterling Anderson, Karon Riley, King; Tarran Allen, Albert Thomas, Denby; Delvar Barrett, Cooley; Bobby Brand, Armelious Parker, Holy Redeemer; Michael Brooks, Kevin Melson, CMA; Martise Corley, Thomas Jackson, Benedicitine; Mark Dainiels, Jarrele Vicks, Southeastern; Jason Davis, Nabat’e Rush, Murray-Wright; Brian Edwards, Mackenzie; Turon Elliott, Laron Griffin, Renaissance; Oties Epps, Highland Park; Ken Flowers, Omar Zeigler, Redford; Dennis Foster, Don Dzon, Hamtramck; Antonio Gates, Central; Kevin Glenn, Teremun Johnson, DePorres; Tony Jones, Chadsey; James Golder, Johnnie Rogers, Southwestern; Jabari Hendricks, Anthony Steward, East Catholic; Ken Johnson, Henry Ford; Troy Mack, Northwestern; Damien McSwain, Marlon Williamson, Cass Tech; Lavarah Miller, St. Florian; Chris Patton, Mumford; Damien Peteet, U of D Jesuit; Hillard Taylor, City; Devon Thomas, Western; Reno Thompson, Cody; Michael Turner, Kettering; Dujuan Williams, Pershing.

1995
First Team
Robert TraylorJulian Bonner, U of D; Jermaine Jackson, Finney; Brian Ponder, Cooley; Robert Traylor, Murray-Wright; Chansey Willis, Northern; Coach Steve Benavides, Holy Redeemer
Second Team
Damien Baskerville, Cass Tech; Sylvester Dotson, Cooley; Ajene Johnson, Cass Tech; Edward Norvell, Murray-Wright; Clarence Odom, Pershing
Third Team
Ram Adams, Pershing; Hassan Jihad, Redford; Winfred Walton, Pershing; Tramaile Bullock, Cooley; Dorian McClure, Mumford
Honorable Mention
Tarran Allen, Johnathon Jones, Sidney Mitchell, Denby; Sterling Anderson, King; Sean Barry, Freedonne Doctor, DePorres; Brian Boatman, Kettering; Khali Clowney, Gerrod Payne, Northern; Michael Brooks, CMA; William Chesternut, Benedictine; Robert Clanton, Larry Pierce, Southwestern; Courtney Dinkins, Chadsey; DeMarcus Fitts, Mackenzie; Ken Flowers, Redford; Dennis Foster, Hamtramck; Dawon Hale, Cooley; Lawrence Haynes, Highland Park; Eugene Harris, Roy Pendleton, Osborn; Charles Hickman, Mumford; Ken Johnson, Henry Ford; Milus Jones, Treval Parker, Jaime Reyes, Holy Redeemer; Terry Mahone, Southeastern; Ronnell McGhee, Leoandre Salter, East Catholic; Jerome McMillan, U of D; Matt Owens, St. Florian; Robert Pinkston, Western; Jason Poe, Toriano Williams, Pershing; Ulysses Johnson, Aaron Thomason, Cass Tech; Corey Rabb, Northwestern; Terrell Riggs, Finney; Hillard Taylor, City; Reno Thompson, Cody.

1994
First Team
Maurice TaylorRobert Traylor, Murray-Wright; Antonio Granger, Denby; Maurice Taylor, Henry Ford; Willie Mitchell, Pershing; Maurice McCree, Mackenzie; Coach Robert “Smitty” Smith, Murray-Wright
Second Team
Julian Bonner, U of D-Jesuit; Jamil Dowdel, Northern; Wesley Hicks, Cody; Brian Ponder, Cooley; Darrel “Ajax” Whaley, Mumford
Third Team
Robert Jackson, Mackenzie; Edward Norvell, Murray-Wright; Conya Robinson, Finney; Winfred Walton, Detroit East Catholic; Tyquan Lenyard, Detroit DePorres
Honorable Mention
Dahomey Abner, Mackenzie; Bacari Alexander, Roy Gamble, Robert Clanton, Southwestern; Sterling Anderson, William Eley, King; William Brown, Kamil Wheeler, Northwestern; Terrance Chatman, Denorris Williams, Cody; Terry Cunningham, City; Courtney Dinkins, Anthony Jones, Chadsey; Ken Flowers, Redford; Ozzie Green, Mumford; E.J. Haralson, Jermaine Jackson, Finney; Jason Holloway, Renaissance; Shawn Hurt, Damon Brown, Benedictine; Clifton Jackson, Osborn; Michael Jackson, Travis Reece, Denby*; Matthew Jackson, Central; Tyree Jackson, DeShawn Cohen, St. Florian; Robert Johnson, Toriano Williams, Pershing; Rondel Marsh, Henry Ford; DeWayne McMiller, Murray-Wright; Eric Nixon, Kettering; Quinn Osborne, Keifer Oliver, DePorres; Robert Pinkston, Charles Sharper, Western; Terrance Reed, Highland Park; Jaime Reyes, Milus Jones, Holy Redeemer; Aljene Robinson, John Morrison, Ulysses Johnson, Cass Tech; Marlon Rucker, Southeastern; Leoandre Salter, Jason Poe, East Catholic, East Catholic; Antwan Small, Trinity Christian; Andre Turner, Hamtramck; Brian Williams, Luther Buie, Cooley; Chansey Willis, Gerrod Payne, Northern.

1993
Derrick DialFirst Team
Willie Mitchell, Pershing; Carlos Williams, Pershing; Todd Burgan, Pershing; Derrick Dial, Cass Tech; Derrick Zeigler, Cody; Coach Robert Shannon, Cass Tech
Second Team
Maurice McCree, Mackenzie; Robert Jackson, Mackenzie; Eric Dedmon, Cass Tech; Derrick Hayes, Southwestern; Paul Kirkpatrick, Central
Third Team
Wesley Hicks, Cody; Maurice Taylor, Henry Ford; Howard White, Cass Tech; Jamale Turner, Mumford; Julian Bonner, U-D Jesuit
Honorable Mention
Brian Alexander, Cody; William Ballard, Marlon Rucker, Southeastern; Mike Brown, Floyd Bullock, Cooley; Damon Coleman, Ozzie Green, Mumford; Eric Dates, Mackenzie; Mike DiaCiaccia, St. Florian; Carlos Dyer, Central; Anthony Eagle, Southwestern; Jesus Estrada, Holy Redeemer; Chris Gillett, Evangel Christian; Antonio Granger, Denby; Marco Hammond, Henry Ford; E.J. Haralson, Finney; Marcus Hughes, Robert Hooper, Anthony Staffney, DePorres; Tyrone Jefferon, King; Arnette Jordan, John Morrison, Cass Tech; Jeff Kennedy, Winfred Walton, East Catholic; Daemon Love, Darnell Kaigler, U-D Jesuit; Vincent Madison, Highland Park; Terrance Martin, Damon Brown, Jamar Cunningham, Benedictine; Dwayne McMiller, Robert Traylor, Murray-Wright; Robert Montgomery, Kettering; Lonnie Robinson, Chadsey; Duane Rogers, Jamil Dowdell, Northern; Ant-Juan Simpkins, James Sparks, Northwestern; Karl Smith, Osborn; Devon Stewart, Redford; Sylvanus Thomas, Frank Black, Western; Robert Tillman, Pershing; Andre Turner, Hamtramck.


1992

First Team
Leonard Bush, Northern; Larry Bolden, Cody; David Moore, Detroit DePorres; Guido LeGardy, Cooley; Carlos Williams, Pershing; Coach Ben Kelso, Cooley.
Second Team
Willie Mitchell, Pershing; Fred Montgomery, Cooley; Maurice McCree, Mackenzie; Rahsaah Roland, U of D; Danny Montgomery, Kettering
Third Team
Herman Jenkins, U of D; Kenneth Patterson, Northern; Robert Kimbrough, Detroit East Catholic; Brian Tolbert, Detroit DePorres; Shawn Hill, Pershing
Honorable Mention
Brian Bates, Western; Kendrick Berry, Ant-Juan Simpson, Northwestern; Moe Blackwell, Chris Fields, Renaissance; Todd Burgan, Pershing; Manley Crawford, Kettering; William Curry, Chadsey; Carlos Dyer, Paul Kirkpatrick, Central; Orrin Fields, Sean Buffer, Mumford; Antonio Granger, Chris Chapman, Denby; Mario Hammond, Maurice Taylor, Henry Ford; Derrick Hayes, Anthony Eagle, Diarra Wilkerson, Southwestern; Anthony Mack, Finney; Jerald Payton, Southeastern; Salidine McIntosh, Cooley; Carlos Morrison, Leonard Caggins, King; Rashad Reeves, Eric Dates, Mackenzie; Alando Steele, Thomas Brown, Osborn; Robert Traylor, Murray Wright; Jerome Turner, Redford; John Morrison, Marlon Campbell, Howard White, Cass; Michael Wells, Northern; Khari Wallace, Wesley Hicks, Larry Zeigler, Cody.
 
1991
Voshon LenardFirst Team
Emmanuel Bibb, Denby; Jalen Rose, Southwestern; Voshon Lenard, Southwestern; Katu Davis, Northern; Leonard Bush, Northern; Coach Ben Kelso, Cooley
Second Team
Garrick Vicks, Southeastern; Desmond Rice, Cass Tech; Therron Richard, Hamtramck; Larry Bolden, Cody; Kenneth Patterson, Northern
Third Team
Mike Hamilton, Southwestern; David Moore, Detroit DePorres; Mike Jackson, U of D; Shawn Trice, Redford; Danny Montgomery, Kettering
Honorable Mention
Anthony Mack, Finney; Rashad Reeves, Kiambu Boyd, Mackenzie; Julian Dozier, Bristol Greene, Cody; Edward Johnson, Robert Jackson, LaKeith Boyd, Henry Ford; Shawn Hill, Pershing; Carlos Dyer, Central; Fred Montgomery, Walter Wilson, Kenneth Sykes, Cooley; Kenyon Meyers, Omar Wedlow, Mumford; James Bailey, Redford; Charles Monnagan, Chadsey; Andre Williams, Denby; Derrick Bryant, King; Carlton King, Southwestern; Terrance Walker, Southeastern; Juan Hill, Cass; DeShante Foreman, Murray-Wright, Cameron McNary, Darius Hall, Northwestern; Tyrone Speed, Osborn; Tyrone Hicks, Western; Chris Fields, Rennaissance.

1990
First Team
Jalen RoseJalen Rose, Southwestern; Kahlil Felder, Pershing; Maurice Davis, Cass Tech; Kevin Hrobowski, Cody; Elton Carter, Southwestern; Coach Joe Cieslak, Hamtramck St. Florian
Second Team
Larry Borom, Mumford; Emmanuel Bibb, Denby; Clifford Judkins, Cooley; Corey Jenkins, Northern; Voshon Lenard, Southwestern
Third Team
Ken Conley, Cooley; Tim Hawkins, Central; Harry Perry, Mackenzie; Kwesi McGill, Detroit St. Hedwig; Marco Britton, Redford
Honorable Mention
Anthony Daniel, Andre Mitchell, East Catholic; Leonard Bush, Kenneth Patterson, Evans Brown, Northern; Garland Mance, Howard Eisley, Orlando Milton, Southwestern; Robert Gibson, Highland Park; Andre Williams, Denby; Garrick Vicks, Southeastern; Terrell Thornton, Brian Tolbert, DePorres; Michael Jackson, Gerald Cain, U-D Jesuit; Sean Rambus, Lorenzo Orr, DeJuan Sewell, Pershing; Mark Warren, Evangel Christian; Dwayne Lowry, Jon Williams, Mumford; Mariion Solomon, Osborn; Willie Kelly, Gerald Scott, Central; Larry Bolden, Lamont Parrish, Cody; Juwan Robinson, Cooley; Desmond Rice, Kwesi Coleman, Robert Glaze, Cass Tech; Artese Simmons, Mackenzie; Eric Dunigan, Redford St. Mary; William Smith, Benedictine; Deon Davenport, Northwestern; Chris Fields, Renaissance; Charlie Monagan, Chadsey; Derek Hardy, Don Gross, Shawn Trice, Redford; Omar Butler, Western; Tharren Richard, Hamtramck; Anthony Miles, Darryl Williams, Finney; Chris Devezin, Henry Ford; Jermaine King, Kettering; Matt McConico, St. Florian; Chuck Fowler, Murray-Wright; Dave Chacon, Holy Redeemer; James Sutton, King.

No Comment

Comments are closed.